Vojenské pevnosti a raketová základna v okolí Smrkovce 

 

Smutnou vzpomínkou na minulý režim jsou betonové pevnůstky rozeseté na loukách jižně od bávalé obce Smrkovce. Ty byly vybudovány v padesátých létech jednak jako obranná linie proti západnímu nepříteli a dále jako pozorovatelny cvičných ostrých střeleb na bývalý Smrkovec, na kterém si armádní střelci naostro zkoušeli své umění a také jako kryt pro obsluhu zařízení pohybující cvičnými terči. Tři ze zdejších betonových bunkrů najdeme podél cesty ze Smrkovce do Horních Lazů, jeden se nachází nedaleko bývalé cesty ze Smrkovce do Dolní Žitné. Celkově se zde tedy nachází jeden velký velitelský a tři menší bunkry.

Obslužný bunkr nedaleko bývalého Smrkovce. Nad průzorem se nachází řada rour, sloužící k protažení lan.

 
Tyto bunkry mají jednu zajímavost. Uvnitř se nacházely navíjecí zařízení s bubny a lany. Na bočních stěnách bunkrů nalezneme několik vyčnívajících železných rour, mající v průměru několik centimetrů a procházející skrz zeď bunkru. Význam těchto rour spočíval v tom, že jimi procházela lana, natažená mezi jednotlivými bunkry a vedoucí k navíjecím zařízením. Na lanech byly zavěšeny cvičné cíle (papundeklové makety) a navíjecí zařízení lany s cíly pohybovalo sem a tam. Střelci ze svých postavení na nedalekých kopcích se následně snažili ostrými střelami pohybující se terče trefit. Protože se uvnitř bunkru nacházela obsluha pro tato zařízení, říkalo se tomuto typu bunkru obslužné.

V lukách v okolí Smrkovce najdeme směrem k bývalé Dolní Žitné další dva obslužné a jeden velitelský bunkr. Celkový počet bunkrů z padesátých let tak v tomto místě dosahuje počtu šest. Více prostoru a popisu je jim věnováno  ZDE 

Velitelský bunkr ležící za těsně posledními domy bývalého Smrkovce.


V okolních lesích Smrkovce pak dále najdeme veliké množství palebných postavení (tzv. palposty), jak pro raketové jednotky, tak tankové jednotky. Velikost těchto palpostů v některých místech svědčí o připraveném stání pro rakety dlouhého doletu či jiné strategické střely. Kolem nich jsou pak další, velmi hluboké palposty, zřejmě pro auta s radiolokátory pro řízení odpalovaných raket. Mezi těmito okopy se pak nachází velká spousta hlubokých zákopů pro umístění pěchoty s těžkými kulomety a mnoho dalších okopů pro vojáky různých variant. Z uvedeného vyplývá, že raketové palebné postavení bylo připraveno k důkladné ochraně před nepřítelem.
Dodnes okolí je obce těchto palpostů plné. Najdeme zde jednak různě hluboké a rozměrně palposty, ale také podzemní betonové bunkry, chráněné mohutnými zdmi. Všechna tato vybavení jsou pečlivě ukrytá v krajině, takže je možné je spatřit až z bezprostřední blízkosti. Vybudovány byly v době, kdy se zde nacházel vojenský výcvikový tábor Prameny. Bohužel ve speciální knize o VVT „Historie vojenského újezdu Prameny“, vydanou sokolovským muzeem, se ani o jednom z mnoha těchto vojenských opevnění z padesátých let nedozvíme ani slovo. Je to velice divné a záhadné, že ve speciální knize zdejšího muzea o oblasti Slavkovského lesa se nedozvídáme ty nejzákladnější informace o místech, které publikace popisuje. jakoby muzeum o těchto místech nic nevědělo. Takže na všechny ty velice zajímavé a žádané informace, proč byly tyto objekty vybudovány právě zde, kdy přesně, jakým nákladem a jaké bylo jejich pravé využití, si tedy budeme muset počkat na vydání snad mnohem kvalitnějšího popisu těchto pevnůstek, které nedokonalou knihu okresního muzea o zdejším vojenském prostoru popíše daleko přesněji. V nich se snad tyto a mnohé další nepopsané skutečnosti konečně čtenář dozví.

Pečlivě zamaskovaný velitelský betonový bunkr ukrytý v lesích v okolí bývalého Smrkovce nedaleko palpostů.

 

Hluboké a užší palebné postavení v lese, do kterého se mělo ukrýt  vozidlo s radarem. 

 

Široké palebné postavení v lese. Jednalo se o úkryt nákladního auta s mobilní rampou odpalovacích raket.

Klasický palpost pro tank. V okolí míst pro auta s raketami se jich nachází hned několik. Zřejmě se jednalo o obrannou techniku chránící jednotky.

Další se zachovalých tankových palpostů.

Dosud stojící památkou na obranný systém socialismu proti západním imperialistům je zdejší vojenská raketová základna, severně od bývalé obce Smrkovec, na vrchlku hory Kozák. Tehdejší vojenský prostor zde dosud připomínají rozpadající se budovy tehdejší hotovostního palebného stanoviště protivzdušné obrany státu (PVOS) nedaleko bývalé obce. Jen kousek od vrcholu Kozák armáda vybudovala menší raketovou základnu pro zajištění obrany. Vybudována byla v roce 1978 a jednalo se o palebné stanoviště 12. protiraketového pluku z Mariánských Lázní – Klimentova. Po roce 1991 byl tento pluk převeden do 20. motostřelecké divize Karlovy Vary a následně do 20. protiletadlového pluku, součásti 3. divize PVOS Žatec. Jednotka měla ve výzbroji rakety PLRK KUB 2K12 (v kódu NATO SAM SA-6 Gainfull). Celkově se ve zdejších kasárních nacházelo průměrně 40 vojáků stálé služby. Během celkových reorganizací armády v roce 1993 byl pluk nakoneczela  zrušen. Vojska tato místa opustila a objekt od té chvíle už jen beznadějně chátrá. 

 

Rozpadávající se zbytky raketové základny na hoře Kozák nad Srkovcem

 

Vchod do hlavní budovy v roce 2011.

 


 



Kontakt

Veškeré dotazy, žádosti či připomínky nám pošlete na následující adresu:





Anketa

Zajímají vás informace o starých československých pevnostech?

Ano, velmi zajímavé (186)
68%

Ne, jedná se o rušivé prvky v krajině (47)
17%

Nevšímám si jich (42)
15%

Celkový počet hlasů: 275