O skřítcích na Kamenici

 

Poblíž obce Kamenice, na místě zvaném „Uhelné místo“, se kdysi velmi často objevovalo velké množství malých skřítků. Vyváděli plno podivných a neznámých kousků a obyvatelé celé obce je měli možnost mnohokrát spatřit. Také se stávalo, že někteří z nich došli až do vesnice, kde se bavili s místními lidmi. Kdo na ně byl hodný a milý, tomu za odměnu vykonali nějaký dobrý skutek.

 

V údolí u Ernstgrünu ještě před lety bývala oblíbená tančírna skřítků, kde se za letních nocí tančilo, poskakovalo, juchalo a výskalo, zkrátka skřítkové tu dováděli. Vesničané se tomuto místu vyhýbali. Báli se rušit tyto skřítkovské tancovačky, aby za to nebyli nějak potrestáni. Přihodilo se, že tam poslali dudáka i s fidlařem, aby si skřítky naklonili. Muzikanti však museli hrát skryti a nesměli zvědavýma očima sledovat rej skřítků. Když však minula hodina duchů, vše mávnutím proutku zmizelo a celý ten žertovný nárůdek jakoby se propadl pod zem.

 

Lidé, kterým se podařilo skřítky na tančírně spatřit, tvrdí, že i přes hlubokou temnou noc bylo dobře vidět tančící páry, protože z nich vycházelo blikavé světlo. A proto také těmto podzemním duchům říkali "Ohniví mužíci".


Kontakt

Veškeré dotazy, žádosti či připomínky nám pošlete na následující adresu: