Ferdinand Sabathil II. 

 

Velice významnou osobností Pramenů byl Ferdinand Sabathil (II.). * 1895 v Pramenech, zemřel v USA, pravděpodobně v New Yorku. Jedná se o jinou osobu, nežli je osoba Ferdinanda Sabathila (I.). Jeho otec Gabriel, narozený v roce 1872, byl synem Ferdinanda (I.).

V patnácti letech emigroval do USA, usadil se v New Yorku. Postupně se vypracoval na koncertního mistra v Metropolitním orchestru, kde, jak tomu dostupné informace napovídají, hrál zřejmě na klavír. Je autorem několika skladeb, které patřily do základní nabídky tohoto ansámblu. K nejvydařenějším dílům patří Scherzo Ballet piano solo, opus 241, které dodnes najdeme v nabídce světových hudebních vydavatelství. Mezi jeho dalšími slavnými a stále hranými díly můžeme jmenovat například: Polka di Bravura, Scherzo Capriccio, Four compositions, My lady´s favor, Divertissement op. 54
Jeho jméno je výrazně zapsáno na světové listině koncertních skladatelů klasické hudby a Ferdinand Sabathil je na tomto seznamu zapsán mezi vrcholnými českými umělci. Zde je jeho jméno uvedeno mezi takovými velikány naší hudby, jakými byli Antonín Dvořák, Bedřich Smetana, Josef Suk či Jakub Jan Ryba. Na uvedené listině má u jména zapsané datum narození a název místa – Sangerberg, Czech republik (do roku 2007 bylo uváděno Czechoslovakia). Bohužel informace je doplněna otazníkem. Není se co divit. Jméno slavného rodáka dnes nic neřekne ani nám, místním, a často ani nevíme nic o obci, kde se narodil. Jak by pak mohli znát jméno městečka při sepisování seznamu v dalekém New Yorku?