Josef Lugert 

 

Obec Vranov se může pochlubit jedním poměrně slavným rodákem, jehož jméno najdete zapsáno ve všech encyklopediích významných hudebníků historie. Dne 30. 10. 1841 se zde narodil ve slavné hudební rodině Franze Antona Lugerta, vyhlášený hudebník Josef Lugert. Koncertní mistr několika vyhlášených orchestrů, který už jako malé dítě hrál virtuózně na klavír, housle a flétnu. Později odešel studovat tyto nástroje na konzervatoř do Prahy. 
Roku 1868 – 69 se stal profesorem na této konzervatoři. Mezi jeho mnohými žáky se objevila také velmi slavná jména – Dellinger, Lehar, Kubelík. Postupně se vypracoval mezi věhlasné skladatele jehož díla hrály všechny významné orchestry, působil jako houslový virtuos a pedagog mnoha hudebních škol. 
O jeho schopnostech svědčí i fakt, že skvěle ovládal vyšší matematiku a dobře znal starořečtinu. Roku 1870 byl ustanoven státním inspektorem hudebních škol a koncertně vystupoval s Německým divadelním orchestrem v Praze jako violista. Vystudoval dálkově komorní hudbu na klavír na Státní pražské konzervatoři. 
Roku 1917 se přestěhoval do Lince, kde působil v místním slavném orchestru. Zemřel 17. ledna 1928, pochován je v Linci.