Hans Traxler

Narodil se sice 21. května 1929 v obci Hrdlovka u Duchcova /Herrlich/, ale krátce poté se s rodiči přestěhoval do Pramenů, kde strávil své mládí. Jeho otec pracoval jako zdejší četnický důstojník a poštovní komandant. Brzy však zemřel a Hans zůstal sám se svou matkou a starším bratrem. Žili dál v Pramenech až do roku 1945, kdy se museli spolu s ostatními Němci vystěhovat. Se svým bratrem a matkou odešel nejdříve do Řezna a později roku 1951 již sám do Frankfurtu nad Mohanem. Zde vystudoval grafickou školu a začal působit jako kreslíř – karikaturista. Svou tvorbou se co chvíli dostával do konfliktu s velkými politiky. Patřil do skupiny malířů označovaných dnes jako „Nová frankfurtská škola“. Mezi jeho nejznámější díla známá nejen po celé Evropě, patří karikatura tehdejšího kancléře Kohla. Jeho tvář namaloval jako „hrušku“ a napsal knihu Hruška – kniha kancléři /Birne - Das Buch zum Kanzler/. Pověstná hruška se následně stala kancléřovým nechtěným symbolem. Od té doby se kancléři přezdívalo „Birne“ a ne právě lichotivá karikatura jej doprovázela po celé jeho volební období.

Velký ohlas sklidil se svou další parodií, díky níž získal jméno po celé západní Evropě. Jedná se o pomník pojmenovaný „Já“ /Ich/ postavený v městském parku ve Frankfurtu. Vyhotovil zcela běžný sokl pomníku na který vedou v zadní části schody. Kdokoliv tak může vystoupit na vrchol podstavce a vžít se do situace pomníku postaveného ke své poctě. 
Během svého života doplnil svými ilustracemi dlouhou řadu knih, jež vycházejí po celém světě a mnohé jsou velice ceněné. Mezi nejuznávanější patří např. Cesta do Jeruzaléma /Die Reise nach Jerusalem – 1978/, Jak pět psů zdědilo milion /Fünf Hunde erben eine Million – 1979/, Velký Gorbi /Grosse Gorbi – 1990/, či slavná Ze života Gumíků /Aus dem Leben der Gummibärchen - 1992/ atd. Zpočátku spolupracoval s legendárním časopisem Pardon. Dnes své kresby maluje pro satirický časopis Titanic.

 

Hans Traxler