Kaplička zaniklé vsi Dolní Lazy

 

Pokud budeme cestovat po silnici směrem od bývalé vsi Krásná Lípa k Dolním a pak k Horním Lazům, narazíme pod silnici na bílou, jasně svítící kapličku kousek pod silnicí. Dnes je krásná opravená a udržovaná, ale slouží ke zcela jinému účelu, nežli byla původně postavená. Dnes je zde tabulka s nápisem, že zde kaplička stojí jako památka na zničenou obec Dolní Lazy. Je to trochu matoucí. Kaplička totiž nestojí na místě bývalé vsi, ale nachází se mnohem výše proti proudu potoku, daleko nad místem, kde skutečně ves Dolní Lazy stávala. Tato ves byla neobvyklá. Neměla náves ani centrum. Její domy se táhly dlouhé kilometry místním údolím podél levého břehu prakticky až ke krajním domům Horních Lazů. Jejich kamenné základy najdeme po obou stranách silnice téměř ještě dnes za každou zatáčkou silnice.

Kaplička památce vsi Dolní Lazy pod silnicí, jak je vidět při průjezdu kolem. Je otočená zády k silnici.

Kaplička, která bíle září mezi temnými smrky, zde byla postavena na památku tragické události. Ta se stala ve dvacátých létech minulého století. Vedle kapličky stávala velice stará hájenka a nejstarší informace o ní pocházejí už z 15. století. V roce 1922 zde došlo k mimořádné kruté události. Jeden ze zdejších pytláků začal chodit za ženou hajnáho z této hájenky. Hajný nevěru odhalil a ze msty pytláka udal. Ten skončil ve vězení a tam přísahal, že se hajnému a celé jeho rodině pomstí, jakmile se dostane na svobodu. Když byl propuštěn, bohužel svému slibu dostál. Jednoho dne, právě v předvečer svátku svatého Mikuláše, se v mikulášském převleku vypravil opět k hájence, aby zde dostál svému slibu. V hájence večer poté zavraždil manželku hajného a dvě jejich děti. Krátce poté nechal nešťastný hajný na památku mrtvých postavit vedle hájenky kapličku. Svému účelu však sloužila jen do konce druhé světové války. Za minulého režimu chátrala bez údržby a byla velmi poškozená.

Po revoluci nechal kapličku v roce 1999 opravit bývalý obyvatel obce Dolní Lazy Emil Gräf do dnešní podoby. Od té doby již neslouží svému původnímu účelu, ale byla upravena jako pocta zničené obci Dolní Lazy, která zmizela z mapy světa. Pokud se postavíme čelem ke kapličce, lze jen několik kroků napravo od ní najít menší skupinu smrků. Pod jejich kořeny lze ještě dnes najít kamenné základy bývalého sklepení. Jedná se o sklepy tehdejší hájenky, ve které se nešťastná dálost odehrála.

Čelní pohled na opravenou kapličku.

 

Kaplička se svým okolím se stala kulisou jedné ze scén československého filmu z roku 1974  "Sedmého dne večer".  (https://stahuj.kinotip.cz/sedmeho-dne-vecer-1974/ )Kontakt

Veškeré dotazy, žádosti či připomínky nám pošlete na následující adresu:
604 505 901