Léčivý pramen Radionka 

Kousek za zříceninou hradu Bolšengrýn, směrem do kopců Slavkovského lesa, najdeme za vesničkou Podlesí vývěr velice lahodného a léčivého pramene. Vede k němu poměrně pěkná cesta, takže se lze dostat až téměř k němu. Pokud bychom pokračovali po asfaltce smšrem dál nahoru do kopců, dojedeme nejdříve k Podleskému mlýnu a o několik kilomtetrů dále k Dolskému mlýnu (neboli Grundmüihle). Kousek nad Podleským mlýnem pak najdeme krásnou a zachovalou poutní Podleskou kapli.

 

Budova nad pramenem Radionky v roce 1902.

K prameni se dostaneme odbočením doleva, do lesa na lesní cestu, kde za několik desítek metrů vodu objevíme. K místu nás dovede žlutá budova kdysi krásné stavby, u které se pramen nachází, Budovu zde postavili v polovině 19. století a nacházela se zde stáčírna této minerálky, byty správce a koňké stáje. Minerálka se distribuovala po celém kraji. Od svého počátku nese název Radionka. Jak samotný název napovídá, je to proto, že zdejší voda obsahuje větsí množství radioaktivity, než je obvyklé. Je to následkem průtoku vody podložím obsahující uran, který se zde donedávna v okolí těžil. Pro své výjimečné vlastnosti je využívána jako léčivá. Největšího rozkvětu dosáhla v meziválečném období, kdy nestačil zdejší zdroj pokrýt poptávku. Válka zastavila její čerpání. Obnoveno bylo až dlouho v padesátých létech. Aby se zvýšil výtok pramene, byly zde provedeny zkušební vrty, které měly zajistit co největší zdroj tohoto léčivého pramene. Povedl se však pravý opak. Vrty způsobily prudlý pokles mocnosti pramene, takže dnes zde vytéká jen slabý pramének, voda z podzemí téměř zmizela. Jediná výhoda pro lidi z nepovedené akce byla, že je pramen zůstal veřejnosti volně přístupný, a minerálku lze načerpat a ochutnat. Kdyby byla jímána, zřejmě by k ní byl přístup zakázán, jak se děje u jiných pramenů ve Slavkovském lese. Lidé z okolí Kynžvartu či Mariáských Lázní si jí pochvalují pro velkou účinnost během chřipky či rýmy, proti kterým vydatně pomáhá.

Nad pramenem byl kdysi postavený domeček, který jej měl chránit.Ten však byl po roce 1945 zbourán. Jediná nevýhoda tohoto pramene je, že se poměně rychle kazí, takže jej nelze brát větší množství do zásoby. 

 

  

Pramen Radionky v roce 2010. Z budovy zbyly jen základy a přístup k prameni je volný.

Naproti prameni se dodnes nalézá velký dům. Jedná se o bývalou stáčírnu a byt správce.

 

 Kontakt

Veškeré dotazy, žádosti či připomínky nám pošlete na následující adresu:
604 505 901